Četl jsem už od
Camuse leccos, několikrát jsem ho zde
citoval a hlavně mi jeho existencialismus a absurdita přišly opravdu blízký. Nicméně, kdyby mi někdo tvrdil, že napsal hru, které dal jméno
Budějovice, tak bych se asi zasmál, že je to ptákovina. Dneska jsem o tom něco zaslechl v rozhovoru s
Karlem Makonjem a pak jsem se to dočetl v Kunderově
Předmluvě ke hře Jakub a jeho pán. Camus tedy opravdu hru s názvem
Budějovice psát začal, jen než ji dopsal, změnil jí jméno nejprve na
Exil a pak na
Nedorozumění. Pod tímhle názvem se nakonec hra v roce 1944 poprvé uvedla. Jak o ní sám napsal, je to
„hra, která se mi nejvíc podobá“.
Proč Budějovice? Camus byl v roce 1936 se svou první ženou Simone Hie a přítelem Yvesem Bourgeoisem na dovolené. Cestovali po Francii, Německu, Československu, Rakousku a Itálii. V Budějovicích tenkrát spali a zřejmě na spisovatele zapůsobily dost ponuře, protože v tom dramatickém podání v naší jihočeské metropoli (takové spíš vesnici) nesvítí slunce.
Co se týče obsahu, ten jen nastíněn už v Camusově
Cizinci, kde Meursault ve vězení najde v matracích ústřižek novin s článkem o muži z nějaké československé vesnice, který odešel za hranice zkusit štěstí a po pětadvaceti letech se vrací s manželkou a dítětem domů. Ženu a dítě nechá v jiném hostinci a sám se ubytuje v hotelu, který vlastní jeho matka a sestra. Ty ho nepoznají, a když jim ukáže balík peněz, nechají se nalákat vidinou snadného zisku. V noci ho utlučou kladivem a tělo hodí do řeky. Jeho manželka ráno přijde a odhalí jeho totožnost. Matka se oběsí a sestra skočí do studny. V roce 1999 hru natočil Český rozhlas s Táňou Medveckou v hlavní roli, tak snad se někdy dočkám reprízy.