21. září 2008

Chci být matkou? aneb Kirwidays 2008


4. ročník Kirwitzerových dní skončil. Mám ty dny rád. Od začátku, co je organizuju, jsem se potkával se zajímavými lidmi, ať už osobně nebo po mailu. Někdy člověka zahřeje i třeba jednověté odmítnutí, kterého se mu dostane (moc hezky mě odmítnul Jiří Kulhánek, jmenovec mého strýčka a našeho starosty, ano, ten sci-fi autor – něco v tom smyslu, že kdyby si měl představit peklo, bylo by to jeho autorské čtení). Jednou jsem se zase dostal do křížku s objevitelem té po Halleyově nejznámější komety Lubošem Kohoutkem kvůli Kirwitzerovi, ovšem nakonec jsme se s kolegou usmířili (až tohle jednou při černé hodince budu vyprávět vnoučatům, bude to, jako bych povečeřel s tím slavným ruským bohatýrem Iljou Muromcem).

Nezapomenu na setkání s profesory Janem Paloušem a Stanislavem Komárkem, jehož přednášky pro mě byly těmi nejlepšími, co na Kirwidních zazněly. Na těch letošních se mu vyrovnal další profesor s tituly před i za jménem, Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi. Chodil po refektáři jako Svátek v Marečkovi , ovšem místo parního stroje probral ze všech možných hledisek problém klonování. Jak tak chodil, na všech fotkách ho mám - blesk nemaje - minimálně mázlého, většinou však přímo duchařsky zmizelého.


Na přednášce jsme s Věruškou zjistili, že ona může být táta a já máma našeho dítěte, a tak máme o čem přemýšlet (detaily si schovám do některého z dalších článků), ale vězte, že klonování není nejpalčivějším problémem dnešní biologie s dopadem na etiku.


Moc milé setkání bylo i s geologem Jiřím Jiránkem, který napsal knihu o Tunguzské události (jinak už jí teď neřeknu, protože je těžké dát ruku do ohně za to, že to byl meteorit, i když se k té teorii taky kloním).


Jiří Jiránek donedávna dělal velvyslance ve Venezuele a před tím v Chile, tak nám nejen při přednášce dovolil nakouknout do těchto exotických zemí. Tuhle mapu, na níž ukazoval při přednášce muzejním kordem, dostal od účastníků české expedice k pramenům Orinoka a má ji od nich i podepsanou.


Pavel Pintr, s nímž mě seznámila Věrka, přivezl do Kadaně dva dalekohledy (na snímku v pozadí pod krucifixem a sv. Klárou; po takových přístrojích jsem vždycky bažil) a přednesl dvě přednášky, jednu o různých druzích pozorování (i o dvojhvězdách, které jsme v Lounech pozorovávali) a taky o historii a budoucnosti teleskopů. Spousta věcí už mi v moderním vývoji optiky unikla, a tak jsem rád, že jsem zase v obraze.


Závěr včera patřil dvěma účastníkům expedice Tunguz, kteří strávili pár týdnů přímo v tajze hledáním pozůstatků po explozi, o níž jsem poprvé četl v nejoblíbenější knize mého tatínka – v Astronautech od Stanislava Lema (tam jde tedy o srážku vesmírné lodi z Venuše). Škoda, že táta už to slyšet nemohl. Ale vlastně já bych to taky neslyšel, kdybych ty Astronauty nečetl, protože by mě asi nenapadlo udělat z té sto let staré události téma na Kirwitzera. Pro naše dva přednášející to zase byla příležitost sejít se a prohlédnout si něco z kil materiálů, co během expedice nashromáždili. Tohle je jedno z míst, nad nímž možná cosi ve výšce 8km před sto lety vybouchlo.


Letos mě potěšila i návštěvnost, která nikdy nebyla a nebude závratná (a v níž mě téměř pravidelně zklame neúčast středoškolské mládeže), ale na druhou stranu nebyla trapná, refektář byl vždy z větší části zaplněn a přijeli i posluchači z Chomutova, kteří utrousili, že ve svém městě nic takového není (to je záplata na dušičku jako málokterá jiná). A byly dotazy, po každé přednášce, až mě někdy mrzelo, že jsem je jako hlídač času musel utnout. Podobně mě už léta hřeje chvála, které se od vědců těší naše město. A chvála od takového světoběžníka, jakým je pan Jiránek, potěší dvojnásob.

Příští rok bude 5. ročník (a 10. vinobraní), tak už teď mám plnou makovici plánů a snů.

1 komentář:

Unknown řekl(a)...

A jak je to s tou 'událostí'?