Přihlásil jsem se někdy v září do zajímavé akce s názvem Rodina odvedle. Dneska mi volali, že bych měl 18. listopadu jet na oběd do Teplic do jedné kurdské přistěhovalecké rodiny. Asi si tedy ode mě občas přečtete něco z kurdské historie a současnosti.
Nejdříve se podíváme na mapu, kde Kurdy hledat. Našel je tam už Xenofon, jehož Anabáze mi leží na posteli, takže se sním hned večer vydám na výpravu do Persie a budu pátrat po tom národě v horách.
Asi právě proto, že žil v horách a hory bývají od starověku přirozenou hranicí států, ocitli se v moderní historii Kurdové jako menšinové obyvatelstvo v Turecku, Iráku, Sýrii a Iránu, tedy v oblastech, kde to za poslední století bylo s demokracií tak nějak porůznu. Jak jsem se tak díval na některá města na wikipedii a hledal si informace, dokonce jsem do článku o Sulejmanii připsal, že tam v roce 1968 vznikla univerzita, která byla v 80. letech přeložena do nedalekého Arbilu. Ještě včera jsem nevěděl, že ta města existují. A taky jsem celý odpoledne čekaje na hodinu dějepisu v 1.A poslouchal kurdskou rockovou scénu. Tady je malá ukázka.
4 komentáře:
Kurdové jsou Indoevropané, jako my.
Kolébkou Indoevropanů je Anatolie.
Jako první se od původně jednoho jednotného indoevropského kmene odtrhli Chetité a táhli k jihu.
Pak se odtrhli předkové Keltogalů a Germánů a táhli přes Balkán k severu. Pak se odtrhli předkové Árjů a táhli k jihovýchodu.
Kousek cesty šli spolu s nimi předkové Slovanů a Baltů, kteří táhli přes Kavkaz k severu.
Kurdové jsou ti, kteří tam zbyli.
Kurdové jsou Indoevropané, kteří zůstali doma a nikam neodešli.
Zapomněl(a) jsi zmínit, že jde o hypotézu... nemám rád takhle jasné soudy o něčem deset tisíc let vzdáleném... sice se to dobře poslouchá, ale stejně by to mohli o sobě tvrdit třeba Kurgáni nebo Ukrajinci, ale oni by se našli i další kandidáti... Navíc, v Anatolii se vyskytovali i semitské národy...
To, že Kurdové jsou Indoevropané, žádná hypothesa není. To nikdy nikdo nijak nezpochybnil.
Že jsou potomci směsi Chetitů a Churitů, to už samozřejmě hypothesa je, nicméně hypothesa velmi silná.
Jedinými Indoevropany, kteří se sekundárně usídlili v Anatolii (tedy navrátili se do ní), byli Alexandrovi Řekové (řekomakedonci) a později Gallové (teď si zrovna název toho kmene nemůžu vybavit).
Kurdština ač indoevropský jazyk, nevyvinula se ani z řečtiny, ani z galských jazyků. Těžko učinit jiný závěr než ten, že Kurdové jsou ti, kdo tam zůstali a přežili dodnes.
I když se je snažili vyhladit jak Semitští dobyvatelé, tak i turkičtí dobyvatelé. A ti Turci se o jejich vyhlazení snaží i nadále.
Co je podstatné je to, že Kurdové jsou nám bližší a příbuznější než Turci i než Maďaři a Finové etc.
Podle toho bychom se ke Kurdům také měli chovat.
Já nezpochybňoval indoevropský původ Kurdů, ale kolébku Indoevropanů... jinak je mi to celkem jedno, kdo je mi blíž, mám rád pohodovýho Maďara a Turka stejně jako pohodovýho Francouze či Kurda a nemusím blbýho Kurda stejně jako zabedněnýho Čecha... Argument společného etnického původu pro "chování se k někomu nějak" už tady v historii byl a myslím, že se neosvědčil;)
Okomentovat