26. března 2011

Bouře ve sklenici vody

Bystré je poklidné městečko v hornosvratecké části Vysočiny položené přes 600 metrů nad mořem, což je výše než nejvyšší bod na Úhošti. O posledních zločinech zde byl natočen film Všichni dobří rodáci. Od té doby si zde lidé žijí tak trochu v závětří civilizace, a ačkoli se pan režisér Vojtěch Jasný pokusil propojit osudy městečka s životem v Novém Yorku ve svém filmovém ohlédnutí Návrat ztraceného ráje, na poklidném rázu městečka se nic nezměnilo. Jak jsme zjistili, charakteristickým znakem jsou kastrůlky s obědem. Kolem poledního nepotkáte člověka, který by je nenesl. A pak: všechny děti slušně a nahlas pozdraví každého dospělého, včetně přivandrovalců. Pro nás Severočechy to byl tak trochu kulturní šok.

Do Bystrého jsme vyrazili v úterý 22. března a říkali jsme si, že vneseme do toho poklidnéh hnízdečka trochu rozruchu. Nebyli jsme ale první. Alespoň podle řidiče, který nás vzal stopem, a podle ČTK. V úterý 22. března dopoledne explodovala nálož pod vozidlem BMW v Bystrém na Svitavsku. Policie případ vyšetřuje jako pokus o vraždu, nedovolené ozbrojování a poškození cizí věci.

O pár hodin později jsme se dozvěděli (samozřejmě zase při autostopu), že na hotelu, kde spíme, bývá častým tajným hostem Ivana Gottová s dcerami. Došlo nám, proč jsme museli čekat dva na dny, než nám recepční hotelu dokázala dát informaci, zda mají jeden pokoj volný, přestože nejdříve tvrdila, že mají plně obsazeno. Ten pokoj je jako jediný apartmán pro tři osoby v odlehlé části budovy přímo nad bazénem se slanou vodou. A když jsme chtěli dokoupit jednu noc, museli jsme se z pokoje odstěhovat, protože přijede host, který chce výhradně tento pokoj (viděli jsme do jeho oken a zůstal tu noc prázdný). Ivanko, omlouvám se, že jsem na pokoji tolik prděl. Kdybych to věděl, chodil bych na chodbu. A pozor na bysterské teroristy!

Naše pátrání přineslo spoustu odhalení a zajímavých informací, které ve své většině s naším případem vůbec nesouvisely a pokud ano, tak velmi okrajově. Můžete se těšit na další reportáže.

Žádné komentáře: