21. října 2013

Má volba v roce 2013

Cítím se dlužen vysvětlit lidem, na nichž mi záleží, kterou stranu letos zvolím a proč. Vím, že v současné době není v módě a proto mnozí z jejích členů nebo lidí, kteří ji dříve volili, noří hlavu do písku. Sám jsem jejím členem od roku 1997 a citlivě sleduji každé hnutí v její nervové soustavě. Asi i proto se chci jasně vyjádřit. Letos výjimečně nebudu volit ODS, budu volit podle volebních lístků, kde moje strana stojí pod názvem Občanská demokratická strana.

Zkratka vždy vede ke zkratkovitému pojetí a ze zkratky ODS se stala v době její konjunktury mucholapka, na niž se chytal všelijaký dotěrný hmyz. Hodně takových ódeesáků nemělo nic z občanského a demokratického přesvědčení. Horší než tito tzv. kmotři či šedé eminence byl odklon od tohoto přesvědčení u představitelů strany i v rámci vládnoucích koalic (a pod tlakem koaličních partnerů). U zrodu Občanské demokratické strany ovšem stála řada lidí, které tehdy spojovaly krom opozice vůči komunistické totalitě i liberální a konzervativní ideály. Tito lidé jsou tam dodnes – právě proto, že se těmto ideálům nikdy nechtěli zpronevěřit. I když jim mnohdy skřípaly zuby, nevyměnili ani v neoptimistické době myšlenku za naplnění politických ambic, nepřevlékli kabát za bližší košili. Kvůli těmto lidem jsem do strany vstoupil (v roce 1997 by podle průzkumů pro občanské demokraty hlasovalo 8,9% lidí) a těchto lidí si nepřestávám vážit.

Jsem rád, že se proti Občanské demokratické straně postavil i její otec zakladatel, jehož skalní příznivci tedy stranu valem opouštějí.  Jsem rád, protože o to svobodněji se může vyvinout úplně jiný směr, který má tato strana ve vínku – směr občanský. Ten má totiž dva rozměry – jedním je (v souladu s klausovským i mým viděním světa) důraz na občana jako svobodného, svéprávného a za svůj život zodpovědného jedince, který je programovým adresátem všech našich dosavadních volebních programů, a druhým je občanská společnost, sousloví, které Václav Klaus považoval za vulgarismus nejvyššího kalibru. Jsem rád, protože se právě s těmi, kdo ve straně setrvávají, mohu svobodně přihlásit třeba i k odkazu Václava Havla, jenž občanskou společnost považoval za lidskou tvář kapitalismu. Dlouho a ještě stále se v programech občanských demokratů v různých obdobách objevovalo heslo, že „pracovitost se musí vyplácet“ a „lenost nevyplácet“. S tím já naprosto souhlasím a jen bych dodal, že nevyplácet se musí také (řečeno eufemismem) vychytralost. Legislativa kulhala za vývojem kapitalismu jako Achilles za želvou. Nutno říct, že za všech vlád. A pořád zbývá jen doufat, že jako ve fyzice i v politice bude tento paradox překonán.

Mírně nešťastný mi přijde začátek naší letošní kampaně postavený na slově „pravice“. Většina populace, a to i středoškolsky vzdělané, není ani po téměř čtvrt století demokracie schopna přesně určit rozdíl mezi levicí a pravicí jinak, než že pravice je pro ty bohatší a levice pro ty chudší, přestože to tak vůbec být nemusí, pokud by se pravicové či levicové kroky dělaly důsledně. Apel na střední třídu v nynější fázi kampaně je příhodnější a dokážu se pod něj opět podepsat. První, co by ale každý správný člen Občanské demokratické strany měl udělat, je pokorně sklonit hlavu a omluvit se za minulé volební období, v němž právě program pro střední třídu nebyl důsledně plněn. Program Občanské demokratické strany pro tyto volby je dobrý, ale počet jeho čtenářů je  přímo úměrný apriorní nedůvěře k jeho plnění. Je to škoda, ale taková je realita.
Občanští demokraté se letos poprvé za své existence pravděpodobně dostanou na horší než druhou příčku ve volbách. Věrnost této straně možná znamená cestu na politický hřbitov, loď se potápí, Miroslava Němcová je možná jen dočasným záchranným člunem. Já ale věřím, že pobyt v opozici pomůže k obrození a nastolení diskuze o základních principech, od kterých se půjde odrazit zpět. Co bude po volbách, nikdo netuší. Takový je život a to je na něm kouzelné. Přál bych si samozřejmě, abych třeba už v dalších volbách jako občanský demokrat mohl v klidu volit ODS.

Ať jako strana skončíme na politickém hřbitově nebo nás čeká osud Fénixe, budu vždy jako občan varovat před dvěma zly – zlem komunismu a zlem stran postavených na spásných osobnostech, pro něž se teprve potom hledá nějaká politická obhajoba v podobě myšlenek sestavených dle průzkumů veřejného mínění. Ano, tou hlavní je letos ANO (a tou hned za ní Úsvit). Je nám snad stud za Zemana málo? Potřebujeme ještě českého Berlusconiho? Ale proč vlastně NE, v demokracii je i to možné...

62 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Honzo, ještě můžeš volit černoprdelníky jako já. Ti se tam zase po letech půstu dostanou. Přeju hodně štěstí. Těším se na ten Stehlíkův balkon. On to ještě neví. Chudák. Stehlík.

Vaše Divadlo Snůůůů

J-Lo řekl(a)...

Je to tak, že jim fandím. On už to asi nikdo nikdy nepřipomene, ale jsem rád, že se kdysi spojily (po krátké epizodě, kdy se používala rovněž šestipísmenná zkratky) ODS-KDS - a v Křesťansko demokratické straně nebyl jen Benda senior. Byl jsem rád, že má strana získala křesťanský rozměr, ale to už ti kmotři a jejich přisluhovači samozřejmě chtěně vygumovali. Teď je ale příležitost to znovu připomenout a přihlásit se k tomu. Druhá věc, co mi vadí, je, že se naše strana vzdala sociálních témat ve prospěch levice, a přitom to přeci je základním kamenem občanského soužití a křesťanské morálky! Levicové "co je tvoje, je i moje" je ale u nás postavené jako "co je moje, je i tvoje" a na této fiosofii se dá postavit celá nenucená solidarita a charita. Pro mě jsou černoprdelníci nejpřirozenější koaliční partner přesvědčených občanských modrých ptáků. Tak snad se letos dostanou - to platí pro vás i pro nás:-)

Anonymní řekl(a)...

Už mám dost hraní si na svobodné volby, hraní si na levici a pravici, hraní si na demokracii. Politické strany, jak řekl kdysi Karel Čapek způsobily úpadek demokracie a to nejen u nás. „Ponižuje nás nedůstojnost parlamentu, který i státní nezbytnosti vyřizuje stranickým handlem, ponižuje nás parlamentní systém, v němž bez hrubé a honorované majority by potřeby státu nebyly uhájeny. Ponižuje a skličuje nás přízemnost politického jednání, co jde vysoko nad domácí zájmy stran, je politickým exponentům tak lhostejno, jako chalupníkovi aviatika. Ponižuje nás samozřejmost, se kterou političtí machři přijímají fakt, že stát je odevzdán stranám k exploataci. Ponižuje nás osobní úroveň mnohých, z nichž strany učinily vladaře nad věcmi národa. Ponižuje nás forma i duch politiky, jež vládne pomocí nečistých kompromisů mezi bezohlednými zájmy…. Jsme-li nespokojeni, volá se na nás: Pracujte ve stranách! Ne, je-li nám čeho třeba, tedy je to pracovat proti stranám, proti vládě stran, proti hlasovací mašinérii, proti inkompetenci, proti politice za zavřenými dveřmi, proti všemohoucnosti výkonných výborů, proti našemu ponížení, proti úpadku demokracie.“
Karel Čapek: Politikum, Lidové noviny, 21. 9.1925

st

J-Lo řekl(a)...

A já si myslím, že úpadek demokracie měli a mají na svědomí lidé a ne strany. Které režimy či společnosti bez stran jsou na tom morálně líp?

Anonymní řekl(a)...

K čemu ve třetím tisíciletí potřebujeme politické strany ?? Je na čase, aby se lidé skutečně dozvěděli , že mezi námi není rozdílu , všichni jsme jedno , duchovně i fyzicky .Nepotřebujeme žádné ideologie , žádné dělení lidí na barevné -nebarevné, pravé- levé ad.Pokud i nadále budeme podporovat systémy které lidi rozdělují , nepohneme se jako civilizace kupředu . Hodně se teď straší komunismem a socialismem , kapitalismus na tom není o nic lépe, ukazuje se že na svědomí má daleko více lidí , než třeba fašismus . Většina lidí neví a netuší , že elity je záměrně drží v nevědomosti, ale křesťané to mají napsáno v Bibli, pochopili proč tu byl Ježíš a co hlásal ? Proč se tím neřídí ?? .-)

J-Lo řekl(a)...

V demokratickém kapitalismu žijí i komunisté i socialisté, v komunismu ti ostatní nikoli, resp. možná ano, ale za mřížemi nebo v koncentráku. Možná tzv. imperialismus má na svědomí nuzný život a hladovění milionů, ale za tím stojí lidé a ne svobodná soutěž politických stran. Ano, jsme ve stadiu kultivace svědomí, ale tyto volby a stav politiky vůbec jsou svědectvím, že to potrvá ještě hodně dlouho. Že společnost někdy většinově uzná, že lidé mají mít stejné názory je komunistická utopie. Oni je totiž stejné nemají a z principu mít nemůžou. To ví dokonce i křesťan, že svět není ráj ani nebe.

Unknown řekl(a)...Bigg boss season 9 new contestants list revealed
Bigg boss season 9 new contestants list revealed
bigg boss all season winner list
bigg boss season 9 starting date timing
Bigg Boss 9 Contestants List With Photos

Bigg boss season 9 new contestants list revealed
Bigg boss season 9 new contestants list revealed
new tv channel colors infinity by viacom
bigg boss 9 live show starting date
Bigg Boss 9 Contestants images


cricket world cup 2016 icc live stream
hostar cricket world cup live streaming
T20 World Cup Venues
IPL 2016 Schedule
isl players list
isl players list
icc t20 2015 schedule release date
stuart binny join indian team
fear the walking dead season 1 episode 4 online
fear the walking dead season 1 episode 4 online
Watch Supergirl Season 1 Online
watch Fear The Walking Dead Season 1 Episode 3
Watch The Walking Dead Season 6


Chirag Dua řekl(a)...

Having a great post.. thanks for share this kind of Information with us..
Indian Vegetarian Recipes
How To Lose Weight With Cinnamon Tea Recipe
Shahi Paneer Recipe
Rajma Chawal Recipe
Eggless Vegetarian Omelette Recipe
South Indian Masala Recipe
How to make hund curd at home
Panjeeri ladoo recipe
Chole Bhature Recipe Punjabi
Moong masoor dal recipe
Gajar Ka Halwa Recipe

Sachin Kabadagi řekl(a)...

Thanks for sharing. Really a great post, valuable forever.

Nannaku Prematho Box Office business Nannaku Prematho Overseas Collection Nannaku Prematho Box Office Income Nannaku Prematho Box Office Collection Nannaku Prematho Box Office Collection
Nannaku Prematho Worldwide Box Office Collection
Nannaku Prematho Review
Nannaku Prematho songs lyrics
Nannaku Prematho video songs lyrics
Nannaku Prematho First Day Collection Nannaku Prematho Second Day Collection Nannaku Prematho 2nd Day Collection Nannaku Prematho 3rd Day Collection
Nannaku Prematho First Weekend Collection Nannaku Prematho First Week Collection Nannaku Prematho Opening Day Collection Nannaku Prematho Collection
Nannaku Prematho Box Office Prediction Nannaku Prematho Total Collection Nannaku Prematho Total Box Office Collection Report Nannaku Prematho Expected Business & Collection
Box Office Collection of Nannaku Prematho nannakupremathoboxofficecollection.com www.nannakupremathoboxofficecollection.com

Unknown řekl(a)...

Yuppie.. awesome article thanks for sharing it.. read more about..

Beauty Tips
Symptoms of Breast Cancer
Benefits of Dark Chocolate for weight lose
Home remedies for stretch Marks
How to make aloe vera gel
Home Remedies for cold and Cough
How to get a Flat Tummy Fast
Honey for Weight Loss
Home remedies for hair dandruff
Health benefits of Cinnamon

Blogail řekl(a)...

Pmmodi
Biggboss
How to create a free blog on Blogger ? Pmmodi
Biggboss
How to create a free blog on Blogger ?

Pete Davidson řekl(a)...

Australia vs India 1st ODI match
Australia vs India 1st ODI Match Tv Broadcast list
India vs Australia 1st ODI match Live TV information

Unknown řekl(a)...

ICC T20 World Cup 2016 Live Streaming
T20 World Cup 2016 Live Score
T20 World Cup 2016 TV Broadcasters
Cricket Live Streaming
T20 World Cup Live Telecast
T20 World Cup Direct TV
T20 World Cup TV Broadcasters
T20 World Cup 2016 Live
T20 World Cup 2016 Opening Ceremony
T20 World Cup 2016 Tickets
T20 World Cup 2016 Final Match Tickets
T20 World Cup 2016 Winner

Unknown řekl(a)...

ICC T20 World Cup 2016 Live Streaming
T20 World Cup Live Streaming
t20 world cup live online
t20 cricket world cup live stream
t20 world cup 2016 live streaming
icc t20 world cup 2016 schedule


ipl live streaming
t20 world cup live stream
ipl 9 live streaming
real madrid vs barcelona live streaming
La Liga Live Streaming

Unknown řekl(a)...

ICC T20 Cricket World Cup 2016 Live Streaming
Cricket T20 World Cup 2016 Live Score
T20 Cricket World Cup 2016 TV Broadcasters
T20 Cricket Live Streaming
T20 World Cup 2016 Live Telecast
T20 Cricket World Cup Direct TV
T20 World Cup 2016 TV Broadcasters
T20 Cricket World Cup 2016 Live
T20 cricekt World Cup 2016 Opening Ceremony
ICC T20 World Cup 2016 Tickets
T20 Cricket World Cup 2016 Final Match Tickets
ICC T20 World Cup 2016 Winner

Unknown řekl(a)...

India vs Pakistan Live Streaming
India vs Pakistan Live Score
India vs Pakistan Hindi Commentary
India vs Pakistan Live Match
India vs Pakistan T20 Live Streaming

Unknown řekl(a)...

Nice Information You Give us. Thank for sharing this impressive list. It’s really helpful. Read More About
Indian Vegetartian Recipes
Shahi Paneer Recipe
White Sauce Pasta Recipe
Dal Makhani Recipe
honey chilli potato recipe
south indian idli recipe
Shahi Paneer Recipes
Recipes of Paneer

Unknown řekl(a)...

Watch India vs Srilanka T20 Series Live Cricket Match Ball by Ball Commentary - Ind vs SL Twenty 20 Live Streaming Match Details
Srilanka Tour of India 2016
India vs Sri Lanka 1st T20 Series Live Cricket Match
India vs Sri Lanka 1st T20 Series 2016 Live Streaming
India vs Sri Lanka 2016 Live Scorecard
India vs Sri Lanka T20 Series 2016 Tickets Booking
India vs Srilanka T20 Series 2016

Unknown řekl(a)...

Wholesale Corporate & Promotional Cello Pen, Flair and Parker Pen Suppliers in Delhi NCR
Pen Supplier Delhi
cello pen supplier
cello pen supplier delhi
flair pen suppliers delhi
parker pen dealers in delhi
wholesale promotional pen suppliers
corporate pen suppliers

Shiwam řekl(a)...

Icc T20 World Cup news
T20 world cup teams
Shiwam.in
Lyricsmate

Unknown řekl(a)...

T20 world cup 2016 Live

T20 WC 2016 Prediction

Whatsapp Status in Hindi

Unknown řekl(a)...

Pen Supplier Delhi
wholesale promotional pen suppliers
cello pens suppliers
pen supplier delhi
Pen Supplier Delhi
corporate pen suppliers

Unknown řekl(a)...

Virat Kohli is so good batsman in India team
India vs Pakistan t20 live streaming
India vs New Zealand t20 live streaming
India vs Srilanka asia cup t20 live streaming
India vs Srilanka t20 live streaming
New Year 2017 Wallpaper
Happy New Year 2017
Happy New Year 2017 SMS

Admin řekl(a)...

Rocky Handsome Full Movie
Fan Full Movie

Fana řekl(a)...

t20 world cup 2016
t20 world cup live score
t20 world cup 2016 live streaming
t20 world cup 2016 live streaming
pakistan vs australia t20 worldcup live streaming
pakistan vs new zealand t20 worldcup live streaming
india vs pakistan t20 world cup live streaming
pakistan vs india t20 world cup live streaming
india vs new zealand t20 world cup live streaming
India vs Australia t20 world cup live streaming
India Team Squad T20 world cup 2016
Pakistan team T20 world cup 2016
Australia Team t20 world cup 2016
South Africa Team T20 world cup 2016
india team t20 world cup 2016
t20 world cup theme song
T20 World Cup 2016 Tickets
T20 World Cup 2016 Schedules time table
pakistan team t20 worldcup
australia team t20 worldcup
new zealand team t20 world cup
srilanka team t20 world cup
bangladesh team t20 wurldcup
Icc t20 world cup 2016 highlights
Latest Fashion

Unknown řekl(a)...

very Well Written Article .. Thanks for sharing it with us all
T20 World Cup 2016 Live streaming
T20 World Cup Live streaming
T20 World Cup 2016 Live
T20 World Cup 2016 Highlights
T20 World Cup Live streaming Star Sports
T20 World Cup Live streaming Hotstar

Unknown řekl(a)...

ICC World T20 2016 Schedule

World T20 2016 Schedule


ICC World T20 2016 timetable

Unknown řekl(a)...

very Well Written Article .. Thanks for sharing it with us all
india vs new zealand
india vs new zealand ticket
india vs new zealand head to head
india vs new zealand t20 world cup 2016 tickets
India vs New Zealand World T20 Tickets
Ind vs NZ World Cup T20 Tickets
Ind vs NZ live match
Ind vs NZ T20 live streaming
India vs New Zealand 2016 T20 Match
India vs New Zealand T20 Live Score
India vs New Zealand cricket live updates
world cup t20 India vs New Zealand
India New Zealand live t20 match
India vs New Zealand t20 15 March
India vs New zealand match schedule
Tickets for India vs New Zealand T20 Match
India vs New Zealand T20 World Cup 2016
Ind vs NZ World Cup T20 Live Streaming
India vs New Zealand WT20 2016

Unknown řekl(a)...

levelشركة تسليك مجارى بالرياض
شركة تنظيف بالرياض
شركة تنظيف شقق بالرياض
شركة تنظيف منازل بالرياض
شركة تنظيف خزنات بالرياض
شركة مكافحة حشرات بالرياض
شركة رش مبيدات بالرياض
شركة تخزين اثاث بالرياض
شركة تنظيف مجالس بالرياض
شركة تنظيف فلل بالرياض

Unknown řekl(a)...

T20 World Cup 2016 Live Stream Youtube
Watch 2016 ICC World Cup Twenty 20 Live Stream

Unknown řekl(a)...

Kapoor And Sons Full Movie Online
Ki And Ka Full Movie Online
Rocky Handsome Full Movie Online
Fan Full Movie Online
Miracles from Heaven (2016) Hollywood Full Movie Online
The Divergent Series: Allegiant (2016) Hollywood Movie Online
The Little Prince (2016) Hollywood Full Movie Online
Midnight Special (2016) Hollywood Full Movie Online


Kapoor And Sons Full Movie Online
Ki And Ka Full Movie Online
Rocky Handsome Full Movie Online
Fan Full Movie Online
Miracles from Heaven (2016) Hollywood Full Movie Online
The Divergent Series: Allegiant (2016) Hollywood Movie Online
The Little Prince (2016) Hollywood Full Movie Online
Midnight Special (2016) Hollywood Full Movie Online

Blog Admin řekl(a)...

Ts & Ap Intermediate Results 2016

Ts intermediate results 2016
TS Intermediate 1st Year General Results 2016 - Board of Intermediate
TS Intermediate 1st Year Vocational Results 2016 - Board of Intermediate
AP Intermediate 1st Year General Results 2016 - Board of Intermediate
AP Intermediate 1st Year Vocational Results 2016 - Board of Intermediate
TS Intermediate 2nd Year General Results 2016 - Board of Intermediate
TS Intermediate 2nd Year Vocational Results 2016 - Board of Intermediate
AP Intermediate 2nd Year General Results 2016 - Board of Intermediate
TS Intermediate 1st Year & 2nd Year College Wise General/Vocational Results 2016
TS Intermediate 1st Year & 2nd Year Name Wise General/Vocational Results 2016
AP Intermediate 1st Year & 2nd Year College Wise General/Vocational Results 2016

Ts And Ap Eamcet Resulst 2016

Ts Eamcet Results 2016
TS EAMCET Results 2016 Marks & Rank - Telangana State
AP EAMCET Results 2016 Marks & Rank - Andhra Pradesh
AP EAMCET Answer Key 2016 - Engineering, Medical & Agriculture - Andhra Pradesh
TS EAMCET Answer Key 2016 - Engineering, Medical & Agriculture Telangana
TS EAMCET 2016 Notification & Exam Date - Telangana
AP EAMCET 2016 Notification & Exam Date - Andhra Pradesh

Ts ssc 10 class Results 2016

Ts SSC 10 Class Results 2016
TS SSC Results 2016 - Telangana 10th Class Board Exam Results

Rio Olympic 2016 řekl(a)...

Rio 2016 Summer Olympic Games Opening Ceremony is officially known to take place on 5th of August 2016, Friday evening in Maracanã Stadium of the Rio de Janeiro at 20:00 BRT (23:00 UTC). olympic 2016 opening ceremony time.

Anonymní řekl(a)...


new google allo apk app
2016 best google allo apk link

Nikita Agarwal řekl(a)...

The Haryana 12th 2017 will be declared on the month of May 2017 At 10 AM Haryana 12th Result 2017 Check Haryana 12th Exam Result 2017 Haryana 12th Result 2017 form here given link
The Bihar board 10 result 2017 will be declared on the month of May 2017. Bihar board 10 result 2017 Check Bihar board 10 Exam result 2017 Bihar board 10 result 2017 form here given link

Unknown řekl(a)...

Here you can get all the details of AP SSC result 2017 and also check out UP Board 12th Result 2017

Akshay řekl(a)...

Useful quotes and messages thanks for sharing. nice looking site and great work.
promise day messages
teddy day messages
valentines day quotes
valentines day wishes
valentines day messages
valentines day Greetings
propose day quotes
happy rose day 2017

preeti řekl(a)...

Here we get good details, you can get Kerala HSE Result 2017 details, when the Kerala HSE Result 2017 will be released.Check Bihar Board 12th result from here in the month of May/ June.

Unknown řekl(a)...

There are going to declared out CBSE 12th Result 2017 in the month of May, 2017. Download CBSE 12th Result 2017 once releases out.

Board Exams Result řekl(a)...

Maharashtra SSC Result 2017 standing in the queue of final preparation. Check out Maharashtra 12th Result 2017 from here.

Unknown řekl(a)...

Valentines Day poetry
cute Valentines Day
cute Valentines
valentine's day 2017 ideas
valentine's day 2017 events
romantic valentines day ideas
valentine's day 2017 movies
romantic valentines day ideas for her
romantic valentines day ideas for couples
valentines day ideas for girlfriend
romantic valentines day ideas for boyfriend
valentine's day date ideas
Valentines day dinner ideas
valentines day special
valentines day Gifts for girlfriend
valentines day gift ideas for boyfriend
things to do on valentines day 2017
valentines day ideas for school
valentines day costumes
valentines day costumes for girlfriend
valentines day costumes for boyfriend
valentines day parties in London
valentines day 2017 sms
valentines day romantic status
valentines day 2017 greetings
valentines day 2017 in london
valentines day romantic sms
valentines day fb cover
valentines day parties in newyork
Valentines day events in london 2017
valentines day whatsapp dp
valentines day wallpapers
valentines day 2017 in newyork
valentines day Nightlife in dubai

Anonymní řekl(a)...

happy rose day wishes for boyfriend
happy propose day wishes for boyfriend
happy chocolate day wishes for boyfriend
happy teddy day wishes for boyfriend
happy promise day wishes for boyfriend
happy hug day wishes for boyfriend
happy kiss day wishes for boyfriend
happy rose day wishes for husband
happy propose day wishes for husband
happy chocolate day wishes for husband
happy teddy day wishes for husband
happy promise day wishes for husband
happy hug day wishes for husband
happy kiss day wishes for husband

Unknown řekl(a)...

check Punjab 12th Board Result 2017
check Punjab 12th board result 2017
Check Rajasthan Board 12th result 2017
Check Rajasthan Board 12th Result 2017
Check UP Board 12th result 2017

Vidya Balan řekl(a)...

Great post. you have pointed out some fantastic points . I likewise think this s a very wonderful website.
good night messages for lovers
blouse design for lehenga
romantic birthday wishes for husband
saree blouse sleeve designs

Rashmi Panwar řekl(a)...

Vivo T20 Ipl 2017
Birthday Frog
Bollywood Moi
Daily Whatsapp
Happy Birthday Sweet Wishes
Facebook Images
Bolly Times
Lovely Hd Images

Unknown řekl(a)...

check Punjab 12th Board Result 2017
check Punjab 12th board result 2017
Check Rajasthan Board 12th result 2017
Check Rajasthan Board 12th Result 2017
Check UP Board 12th result 2017

Vidyabalan řekl(a)...

Mother's Day is a celebration in regards to the mother of the family, and furthermore parenthood, maternal bonds, and the effect of mothers in the general population field. It is commended on various days in many parts of the world, most routinely in the seasons of February or normal of the week. It supplements near celebrations with respect to relatives, for instance, Father's Day and Siblings Day.
https://simple.wikipedia.org/wiki/Mother
happy mother's day 2017

Unknown řekl(a)...

Have Lovely and Beautiful Salwar Suit And Many More…
We Have Some For You In Your Budget For more…
Plz visit:- Designer lehenga


Unknown řekl(a)...

Best Outfits For Young ladies,Womens and Girls
We Have Some For You In Your Budget For more…
Plz visit:- Kurties

Anonymní řekl(a)...

Funny Good Night Meme
cute goodnight memes
good morning beautiful gif
funny good morning meme
goodnights quotes

Saloni Priya řekl(a)...

The best collection of Happy Mothers Day 2017 Images, Photos, Pictures, Wallpapers, Mothers Day Quotes, Wishes, Messages, Greetings,
Happy Mothers Day Poems & Sayings, Mothers Day Messages, SMS, Text Messages,
fathers day images 2017
fathers day wallpapers 2017
fathers day pictures 2017
fathers day cards 2017
Happy fathers day images 2017
fathers day quotes 2017
fathers day wishes 2017
fathers day messages 2017
fathers day status 2017
fathers day poems 2017
Memorial Day wishes 2017
Mothers Day WhatsApp Status & Facebook Status, DP Images,
Mothers Day FB Profile Pics, FB Timeline Cover Photos etc.

Unknown řekl(a)...

Munna Michael Full Movie
Munna Michael Songs
Mubarakan Full Movie
Vivegam Full Movie

Unknown řekl(a)...

As India celebrates its 70th Independence Day on 15 August 2017, its citizens rejoice celebrating a different kind of freedom - the freedom to travel, explore, and unwind. The Indian citizens are all perked up for a much awaited long weekend during Independence Day.
Please visit Independence Day

India is known worldwide for its rich heritage and cultural beliefs. For the richness and sweetness attained, the country pays tribute to various people who played an influential role in this attainment.
Please visit Independence Day Status

Unknown řekl(a)...

Happy Independence Day, India - the "land of the free, and the home of the brave"! How well do you remember August 15th? Ask a youngster about the significance of Independence Day, and on that day prime minister of india give speech at red fort.
Please visit Independence Day Speech

Independence Day is celebrated differently and on difference dates around the world. There are fun traditions and ways to take this holiday. Find ideas about Independence Day Images, Quotes, Speech, Wishes, Status and Celebration,etc. For more...
Please visit Independence Day Images

Anonymní řekl(a)...

Janmashtami is one of the India's most popular festival celebrated across the country with great zest and zeal,to commemorate the birth of Lord Krishna.for more..
Plz visit:- Janmashtami
Shri Krishna Janmashtami is the Hindu festival celebrated every year on Krishna paksh ashtami of Bhadrapada month according to the Hindu calendar. The day is also known as gokulashtami, saatam aatham, rohiniashtami etc.for more...
Plz visit:- Janmashtami 2017

Anonymní řekl(a)...

You can buy from our large and diverse collection of salwar kameez, party wear suits, Bollywood collection, cotton Kurtis, Anarkali suits, Bollywood saree and many other products.....
We Have Some For You In Your Budget For more…
Plz visit:- Lehenga

Anonymní řekl(a)...

Designer Sarees je snad touha každého jednotlivého dívky v tomto světě vypadat úžasně na její svatební den.
To je jistě důležité, aby se nevěsta musí být hvězdou show.The nejkrásnější ženy na místo konání svatby.
V Indii, Sarees Designer jsou nejzřejmější volbou pro mladé Ladies.There je mnoho Sarees Designer na našem webu ...
Pro více informací ...
Plz navštívit: - Sarees Designer

Rozkošné osobnost spolupracuje s dokonalou volbou pro návrháře Sarees bezkonkurenční.
Ještě před květu modernizace v indické kultuře, Kurta, sarees a salwar kamíz byl součástí Indie jedinečné civilizace.
V Indii, Sarees Designer jsou nejzřejmější volbou pro mladé Ladies.There je mnoho Sarees Designer na našem webu ...
Pro více informací ...
Plz navštívit: - Sarees Designer

Niya Shah řekl(a)...

A movie is used for an entertainment of busy people.
By seeing movie person experiences refreshment from their day to day life.
For watching movie plz visit following site:-
kingsman: the golden circle full movie download kickass torrent
kingsman: the golden circle full movie the piratebay

Anonymní řekl(a)...

happy thanksgiving images
when is thanksgiving 2018
walmart black friday ad
best ps4 black friday deals
best cyber monday deals 2017
gamestop black friday hours

nice blog ammy řekl(a)...

Lumion 7 Crack

Unknown řekl(a)...

Thanks for sharing this wonderful stuff
Happy New year 2019 Images
Happy New Year 2019 Images
Happy New Year 2019 Gif
Happy New Year 2019 In Advance
Happy New year 2019
Republic Day Speech In Hindi
26 January Speech In English
Valentines Day Images
Happy New Year 2019 Messages
Happy New Year 2019 Wishes
Merry Christmas 2018 Images

Unknown řekl(a)...

Best wishes on this wonderful journey, as you build your new lives together.
wedding wishes for son and daughter in law
weddinganniversarywishesmessages.com