10. června 2010

Kultura jako koníček... nebo konečník?

Den poté, co jsem si posteskl, že končí Hudební zkušebna v Žatci, mi Vančís poslal článek o Festivalu politické písně v Sokolově. Zdálo se, že tahle geniálně recesistická myšlenka minulý rok zapustila kořeny. Plastici, Ducháček & Garage, Švihadlo, Ester Kočičková, Čankišou, to byly kapely, které mu zajišťovaly dobrý politický profil. Respekt, Mladá fronta, Radio Beat, to zní jako dobrá mediální podpora. Já jsem o letošním ročníku četl v Lidovkách. Minulý víkend do Sokolova přijely kapely Mňága a Žďorp, Jiří Schmitzer, Therne Čhave, Už jsme doma, Do řady!, The Jolly Jocker & P.B.U., Michaels Uncle, James Cole, PSH ad. Žádný sračky.  250,-Kč v předprodeji za dva dny.

Ten článek Jiřího Peňase, co mi poslal Vančís, je opravdu tvrdý jako česrtvě spadlý vlašský ořech.

Vyvrcholením festivalu měly být ty dva dny open-air koncertu v areálu Bohemie, což je velmi pěkně rekultivovaný důl skoro uprostřed města. Všechno bylo myslím výborně připravené, udělalo se krásně, kapely přijely (myslím, že pro mládež docela zajímavé, nebudu je tu vypisovat, prostě rockové kapely z Prahy a okolí) a... a nikdo nepřišel. V pátek takových třicet diváků. Tak zvláštní koncert jsem ještě nezažil. Ustrnulý jsem pozoroval tváře mých kamarádů, organizátorů, kteří to nesli jaksi hrdě a statečně, i když bylo jasné, že se právě koná nejdražší mejdan jejich života. 

V sobotu ráno jsem odjížděl a doufal, že sobota bude lepší. Napsal jsme hlavě festivalu, Mírovi Balatkovi mail, že doufám, že v sobotu dorazily davy. V pondělí mi odpověděl:
bohužel nedorazily.. V sobotu bylo tak 120 platících..:) jestli neni kurva lepší bejt pasivní a na všechno srát. Počítáme finanční ztráty a vypadá to hodně blbě.. nehledě k tomu, kolik času a energie do toho vrazili všichni, co to se mnou organizovali. Pokud by tě napadlo, jak nám nějak pomoct, pokud ti myšlenka ankety a festivalu přijde smysluplná, budu moc rád. Nevím, jak a hlavně jestli vůbec do toho příští rok půjdeme, místo organizování se budeme muset věnovat tomu, jak tu sekeru společně s Míšou Reichlovou, která v tom jede se mnou, zaplatíme.. no ještě je brzo, je to moc čerstvý. Uvidíme. Snažím se přijít na to, co bylo blbě a co z toho jsem mohl ovlivnit. No nic, jdu pracovat..:) Míra
 

Tohle je opravu smutný obrázek. 15 hajzlů na 30 lidí!

Měl bych to asi komentovat, když jsem od fochu, ale on ten můj foch je hodně jinde, a nejsem pták Loskuták. Já do toho, co dělám, nedávám vlastní peníze a jsem rád, že podpora kultury je v Kadani veliká, i když to někdy vypadá, že si toho moc lidí neváží. Není to tak špatné, jsem člověk, který, kdyby nevěřil, že to k něčemu vede a že to umí něčím naplnit duši, tak jde od toho. A taky proto mají moji (potažmo tedy městskou, protože tady pro chvíli mluvím z pozice veřejného činitele) podporu všichni ti, co si v Kadani umínili něco kulturního pořádat (ne za účelem ždímání peněz) a jdou za svým cílem a dokážou pro něj získat ostatní lidi, diváky, posluchače, ať je to country zábava, rockový koncert nebo společenský večer.

Někdy to nevyjde, jako letos pořadatelům Festivalu politické písně. Ale i tak mají všichni tihle lidi můj veliký obdiv. Jednu perličku jsem si schoval nakonec.

„Sokolovský festival neodpovídá naší hlavní prioritě, kterou je periodicita, trvalost a zaběhlost pořádané akce,“ uvedla karlovarská krajská radní pro kulturu Eva Valjentová (KSČM) poté, co krajská rada odmítla 2. ročník podpořit. Minulý rok na něj vyhradila 30 tisíc korun.

3 komentáře:

Vančís řekl(a)...

A to ten letošní ročník sokolovskýho festivalu měl navíc v podtitulu "Festival Proti Pasivitě"...no, trefili se :-|

Anonymní řekl(a)...

Asking questions are in fact nice thing if you are not understanding
anything fully, except this paragraph offers fastidious understanding even.

My site; Life Insurance Anaconda MT

Anonymní řekl(a)...

This post is truly a pleasant one it assists new web users, who are wishing for blogging.Feel free to surf to my web blog make a website